Máte dotaz? Ptejte se! Online formulář

Články a návody pro mobilní domy

Mobilák.cz - Mobilní domy a jejich každoroční jarní údržba

Mobilní domy a jejich každoroční jarní údržba

Přemýšlíte nad koupí mobilního domu nebo již mobilní dům vlastníte a nevíte na co si dát pozor při jarní údržbě, případně co vás čeká a nemine, rozhodnete-li se pro koupi mobilního domu? V první řadě by vás měla zajímat informace, která je vždy ryzí a aktuální, a kterou vám mohou poskytnout jen lidé žijící v mobilních domech.

Další články


Aktuální možnost výhodného nákupu

Mobilák.cz - Aktuální možnost výhodného nákupu

Upozornění na výhodný nákup mobilních domů za 20% skutečné ceny a možností bezplatného u ...

Celý článek


Mobilní domy a jejich každoroční jarní údržba

Mobilák.cz - Mobilní domy a jejich každoroční jarní údržba

Přemýšlíte nad koupí mobilního domu nebo již mobilní dům vlastníte a nevíte na co si dát ...

Celý článek


Legislativa VS mobilní domy dle ministerstva pro místní rozvoj

Mobilák.cz - Legislativa VS mobilní domy dle ministerstva pro místní rozvoj

Mobilní bydlení a mobilní domy nejsou zákony ČR definovány, proto nás zajímalo, jak se k tom ...

Celý článek


Informace k údržbě mobilního domu

Rozhodujete-li se zda si pořídit mobilní dům zateplený či nezateplený tak je důležitý záměr pro který si mobilní dům kupujete. V základu mohou být dva záměry, a to je užívání mobilního domu pro rekreaci, tzn. sezónně nebo celoroční bydlení v mobilním domu.  Pokud jen pro sezónní využití tak v zateplení nebude třeba a pokud pro celoroční ubytování tak musí být mobilní dům určitě zateplen a to nejen proto, ať netopime "pánu Bohu do oken", ale i kvůli rozvodům apod., které vlivem mrazu mohou popraskat, apod. . S tímto samozřejmě souvisí, zda uvažujete o koupi nového nebo bazarového mobilního domu, kdy pokud hovoříme o novém, tak ten může být vyroben dle ČSN a také pro klima v ČR, kdežto spousta ne-li většina mobilních domů z dovozu byla stavěna pro naprosto odlišné klima a je s tím tedy počítat a pro celoroční bydlení.

Veškerá údržba mobilního domu sice zabere nějaký čas každý rok, ale za cenu, za kterou jej pořídíte a minimum starostí, které máte s jeho umístěním to určitě stojí. Na doporučení ke každoroční údržbě mobilního domu jsme se ptali pana Václava Koláře, majitele společnosti MOBILHEIM CENTRUM CZ.

Kontrola spodní části mobilního domu - podvozku
Nejdříve vizuální a následně tlaková kontrola rozvodů vody a odpadů – doporučujeme provádět ve dvou osobách, pro rychlou obsluhu přívodu vody v případě poškození. Často jsou mrazem prasklé také odpadní sifony skryté ve skříňkách a za umyvadly, je velmi důležité pečlivě vše zkontrolovat.

Pečlivě také zkontrolujte průchodnost mřížek pro přívod vzduchu v podlaze a také horní výdechy, kde často bývají, zvláště z jižní strany nastěhované vosy. Ty také rády stavějí svá hnízda v prostoru odvodu zplodin v těsné blízkosti komínku plynových ohřívačů vody.


Kontrola interiéru
Vyndejte z uzavřených a málo větratelných prostor odvlhčovací přípravky, nebo misky se solí, které jste jistě nezapomněli z důvodů péče o životnost mobilního domu rozmístnit.
Kontrola těsnění dveří a oken, u starších typů hlavně  PVC profil v okně, který bývá vlivem slunečního záření rozpraskaný a bez výměny dochází často k neopravitelným škodám při zatékání kondenzátů vody.  Pokud vám začaly lehce drhnout dveře seřiďte jejich volný chod pomocí nejbližších rektifikačních podpěr na usazení umístěných pod podvozkem.  V případě usazení na pevných pilířích potřebujete k štelování hever a klínky na podložení.


Kontrola exteriéru
Střešní krytinu a odvodní žlábky zbavte případného listí a nečistot, odřené části od větví ošetřete nátěrem (pouze ocelové krytiny).


Důležité upozornění
Tmelené spoje mezi komínky a střešní krytinou bývají často rozpraskané a jsou to tedy kritická místa z hlediska průsaku vody do konstrukce. Doporučujeme očistit např. tech.  benzinem a opravit spoj „stále pružným stavebním tmelem“  ne silikonem, který se špatně časem opravuje.

Toto vás čeká provést také u střešních vikýřů, které se stávají „terčem sněhového hrabla“ při úklidu sněhu ze střechy a nejsou pod nánosem sněhu vidět. Překontrolujte také tmelené spoje okolo rohových lišt skeletu dveří a oken.

Nezapomeňte na pravidelné revize plynových spotřebičů instalovaných podle norem ČSN 1649 pro obytná vozidla pro volný čas a pravidelnou kontrolu elektroinstalace.  Je to pro vaši bezpečnost a pojišťovně by se to také při pojistném plnění nelíbilo.

Nákup potřebných náhradních dílů můžete řešit na tomto telefonním čísle: 603 253 119, email: info@mobilheimcentrum.cz ( kompletní katalog http://www.arleigh.co.uk/ )


Mobilák.cz © 2024 (+420 608 890 329, info@mobilak.cz)